Gdzie pojechać na wakacje?

plaża

Rewal do 1945 roku miał nazwę niemiecką Rewahl. Jest to wieś oraz nadmorska miejscowość wypoczynkowa wraz z kąpieliskiem morskim w północno-zachodniej Polsce. Leży w województwie zachodniopomorskim, w powiecie gryfickim jest siedziba gminy Rewal. Umieszczona nad Morzem Bałtyckim, na Pobrzeżu Szczecińskim. Według głównych danych z pierwszej połowy 2009 roku wieś miała 959 mieszkańców. W latach 1946–1998 miejscowość należała do  województwa szczecińskiego. Od dnia 1 lipca 1896 roku przez Rewal przechodzi pierwsza, zachodnia linia Gryfickiej Kolei Wąskotorowej.

Łączyła wówczas Gryfice z Niechorzem. Dnia 1 maja 1913 roku Rewal zyskał połączenie kolejowe  z Trzebiatowem. Osada zabudowana jest z niskich budowli. Rewal nadal utrzymuje swoją małą bazę rybacką. W samym centrum miejscowości stoi niewielki modernistyczny kościółek katolicki w kształcie łodzi. Na brzegu morza wybudowano taras widokowy. Zabudowa wsi między innymi z początku XX wieku. Noclegi Rewal,odwiedzając tą miejscowość na pewno nie będzie kłopotu ze znalezieniem jakiegoś pokoju. Jest tu mnóstwo środków rekreacyjnych oraz dużo domów prywatnych.

W spisie zabytków znajduje się dworzec  wąskotorowej kolei  z okresu XIX/XX wieku, która przechodzi przez południową część miejscowości. W Rewalu jest urząd pocztowy,  placówka Straży Granicznej oraz posterunek Policji .W Rewalu są 2 pomniki przyrody wybudowane w 2003 roku. Pierwszy to jesion  o wysokości 24 m, który pnie się w rozwidleniu ulic Westerplatte i Saperskiej. Naprzeciw hotelu Residens. Drugi pomnik jest to ostrokrzew kolczasty o wymiarach 5,5 m, przy ulicy Westerplatte. Leży w linii granicznej między posesją a chodnikiem. Tutaj swoją siedzibę ma Ludowy Klub Sportowy o nazwie Wybrzeże Rewalskie, który powstał 27 maja 1973 roku. Jego barwy klubowe to niebiesko-białe.  Rewal ma również halę sportową z boiskiem .Jego powierzchnia to około 1200 m², z kortami tenisowymi i skateparkiem .Posiada również  siłownię i gabinety odnowy biologicznej.

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *