Klimat nad Bałtykiem

plaża

Gmina jest podobnie jak większość obszaru Polski, znajduje się w strefie klimatu umiarkowanego. Klimat ten kształtuje się pod naciskiem mas powietrza atlantyckiego, które bezpośrednio oddziałuje nań Morze Bałtyckie. Średnia roczna temperatura powietrza wynosi osiem i pół stopnia Celsjusza, w lipcu miesiącu, który jest najcieplejszy, temperatura rośnie do siedemnastu stopni Celsjusza, jednak w styczniu spada do zera stopni. Amplituda  roczna wynosi siedemnaście stopni Celsjusza. Klimatyczna zima trwa niedługo bo tylko, średnio dwadzieścia pięć dni z pokrywą śnieżną, natomiast okres bezprzymrozkowy trwa około dwieście trzy dni.

Średnie nasłonecznienie  w ciągu całego dnia wynosi w roku około cztery i pół godziny. Wartości najwyższe osiąga ono w okresie letnim bo od maja do sierpnia, około siedem i pół godziny. Średnia liczba dni z ładna pogodą wynosi trzydzieści pięć dni, natomiast złe to sto trzydzieści. Wilgotność powietrza jest kształtowana pod wpływem morza Bałtyckiego, co powoduje, iż jej wartość jest wyższa. Średnia roczna wilgotność wynosi osiemdziesiąt dwa procent. Średnia roczna suma opadów to około 625 milimetry. Najwyższe sumy opadów odnotowuje się w lipcu, lecz najmniejsze w lutym. Średnia roczna liczba dni burzowych wynosi około 18. W pasie nadmorskim przeważają wiatry południowo-zachodnie i zachodnie.

Jest to bardzo wietrzny obszar, o czym może świadczyć mały udział cisz atmosferycznych w prawie wszystkich porach roku. Jedną z charakterystycznych cech spowodowaną ułożeniem nadmorskim gminy jest występowanie lokalnych wiatrów, tak zwanej bryzy morskiej i lądowej. Wiatry te osiągają średnią prędkość. wywołuje je dobowa różnica temperatur pomiędzy lądem a morzem. Rewal ma teren spokojny i warto zwrócić uwagę gdy przejeżdżamy przez tamtą okolicę na których jest napisane pokoje Rewal lub noclegi Rewal bo naprawdę warto. Klimat jest tam wyjątkowo dobry i pozwoli wypocząć wszystkim zabieganym i schorowanym ludziom, którzy potrzebują wypoczynku w spokojnym miejscu.

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *