Na podbój polskich plaż

plaża

Rewal to wieś w Polsce zlokalizowana w województwie zachodniopomorskim. W powiecie gryfickim oraz w gminie Rewal. Obszar teraźniejszej gminy Rewal był zamieszkiwany w pierwszych latach naszej ery przez Wandalów, a następnie przez pokolenie Wendów. W dziesiątym wieku przyłączono te ziemie do Polski. Następnie w  tysiąc sto osiemdziesiątym pierwszym roku zostały one lennem niemieckim. Otto z Bambergu już pod polskim kierownictwem chrystianizował ten teren od 1124 roku. Od 1181 roku Pomorze zostało więc lennem niemieckim. W roku 1630 tę ziemie zajęli Szwedzi, którzy panowali tam aż do 1811 roku.

Po tym roku obszar gminy zaczął należeć do Prus. Zaś w XIX wieku na tych terenach przesiadywały oddziały Napoleona. Bardzo duży napływ turystów rozpoczął się od roku tysiąc osiemset dziewięćdziesiątego szóstego. Ponieważ w tych czasach otwarto kolej wąskotorową. Turystyka na tym terenie rozwijała się bardzo dynamicznie na początku XX wieku, a także w okresie międzywojennym. Turystyka dokonała, że Rewal rozwijał się jeszcze szybciej w okolicy. W dwudziestoleciu międzywojennym do tego miasteczka przyjeżdżało rocznie od dwóch tysięcy, a czasem nawet do ponad trzech i pół tysiąca  osób.

Właśnie z tej uwagi ,czyli na letników powstały w Rewalu w latach tysiąc dziewięćset sześć  dwa zakłady kąpielowe- męski i żeński.Lata trzydzieste odznaczyły znaczny rozwój po okresie kryzysu wielkiego. W tysiąc dziewięćset trzydziestym drugim roku Ewald Paul otworzył tu biuro podróży oraz wypożyczalnię samochodów. Co cieszyło się ogromną popularnością wśród turystów. Budowano również korty tenisowe.  Po części z tego powodu w 1934 roku wybudowano w Rewalu pomnik poległych w I Wojnie Światowej.  Znajduje się na placu pod ówczesnymi cieplicami. Kilka lat przed wojną powstały tak zwane falochrony. Są to ostrogi, które miały ochronić przed szkodliwymi działaniami morza. Jej granice, mimo zmian podziału administracyjnego Polski, są nadal takie same.

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *