Wakacje nad morzem czy w górach?

plaża

Gmina Rewal jest to gmina wiejska w województwie zachodniopomorskim, znajdująca się w północnej części powiatu gryfickiego. W latach tysiąc dziewięćset siedemdziesiąt pięć do tysiąc dziewięćset osiemdziesiąt osiem  gmina włączona była do województwa szczecińskiego. Teren gminy zawiera siedem miejscowości takich jak: Niechorze, Pobierowo, Pogorzelica, Pustkowo, Rewal, Śliwin, Trzęsacz. Wszystkie z nich to wsie sołeckie. Siedzibą całej gminy jest właśnie Rewal. Można znaleźć o niej informacje w Internecie wpisując pokoje Rewal lub noclegi Rewal. Gmina Rewal to  najmniejsza gmina wiejska położona nad  polskim morzem.

Gmina znajduje się  na Wybrzeżu Trzebiatowskim w dwukilometrowej długości nad Morzem Bałtyckim w części północnej powiatu gryfickiego i znajduje się przy innych gminach takich jak: Karnice i Trzebiatów znajdująca się w powiecie gryfickim, Dziwnów i Świerzno to powiat kamieński. Rewal znajduje się w odległości dwudziestu pięciu kilometrów od stolicy powiatu miejscowości o nazwie Gryfice. W tej gminie funkcjonuje jedno ze starych muzeów czyli Muzeum Rybołówstwa Morskiego ulokowane na terenie wsi Niechorze. Ekspozycję można było oglądać od czerwca tysiąc dziewięćset czterdziestym czwartym roku. Jest ona wystawiona i cały czas prezentowana w trzech niewielkich rozmiarach salach oraz w plenerze na łonie nadmorskiej natury.

Wystawa ukazuje trudności zawodu rybaka i jego specyfikę, oraz interesujący skrawek kultury pomorskiej. W plenerze możemy zobaczyć i po napawać się  wystawą łodzi rybackich, które rybacy podarowali za darmo temu właśnie muzeum. W okolicy możemy zobaczyć także mnóstwo zabytków, wartych zwiedzenia i poznania i historii. Są to zabytki takie jak: Latarnia Morska w Niechorzu wybudowana w tysiąc osiemset sześćdziesiątym  szóstym, neogotycki kościół z przełomu dziewiętnastego wieku, kolej wąskotorową, zespół pałacowo- folwarczy, rybacką zabudowę znajdującą się na rynku w Niechorzu, ruiny kościoła w przełomów czternastego i piętnastego wieku.

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *